Εθνικός Πειραιώς - Άρης: Live

Εθνικός Πειραιώς – Άρης (25/09, 15:00): Live περιγραφή από το Inaris.info, το οποίο θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Από τη στιγμή της κλήρωσης, σας παρουσιάσαμε τον αντίπαλο του Άρη με ένα κείμενο στο οποίο μπορείτε να βρείτε όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τον Εθνικό Πειραιώς.

Εθνικός Πειραιώς – Άρης (25/09, 15:00): Live

Συμπληρώθηκε το 90ο λεπτό, ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει αρκετά. Τα λεπτά των καθυστερήσεων θα είναι τέσσερα.

Λήξη! Ο Άρης, με μια επαγγελματική νίκη, πέρασε από την έδρα του Εθνικού (0-1).

• 94‘ Σουτ του Σίστο στα σώματα, στην επαναφορά σουτ του Σιφουέντε, όμως και πάλι η μπάλα βρίσκει στα σώματα.
  • 88‘ Τελευταία αλλαγή για τον Άρη, στη θέση του Νταρίντα ο Σιφουέντες.

Έχει ένταση το παιχνίδι, όμως καμιά από τις δύο ομάδες δεν πατάει εύκολα στην περιοχή.

• 79‘ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη. Εκτελεί ο Μόντσου, η μπάλα ψηλά άουτ.
  • 76‘ Κόρνερ για τον Άρη. Καλή κεφαλιά από τον Σαβέριο, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι.
  • 74‘ Σέντρα του Μοντόγια, ο Ζαμόρα βάζει λάθος το σώμα του και η μπάλα καταλήγει άουτ.
  • 73‘ Σουτ από τον Σαβέριο, η μπάλα άουτ.
  • 72‘ Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Φρίντεκτ σπάει τη μπάλα, ο Ζαμόρα μπαίνει στη φάση και ίσως ανατρέπεται, με τη μπάλα να βγαίνει κόρνερ.

Φαίνεται πως προσπαθεί να χτυπήσει το παιχνίδι ο Εθνικός, καθώς προχωρά σε αλλαγές παικτών αλλά και σχηματισμού.

• 70Κόρνερ για τον Εθνικό, ο Κουέστα απομακρύνει με γροθιές.
  • 66‘ Αλλαγή για τον Άρη! Ο Φρίντεκ περνάει στη θέση του Χουάνκαρ.
  • 62Κόρνερ για τον Άρη.
  • 56Αλλαγές για τον Άρη! Φετφατζίδης, Ντιαντί και Ζουλ βγαίνουν εκτός. Σίστο, Μόντσου και Μανού Γκαρθία μπαίνουν στο γήπεδο.
  • 55‘ Μεγάλη φάση για τον Εθνικό! Ο Γεωργούσης έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, πάτησε περιοχή, πλάσαρε τον Κουέστα, όμως ο Ισπανός σταμάτησε το σουτ με το σώμα.
  • 53‘ Σουτ από τον Γεωργούση, η μπάλα στην αγκαλιά του Κουέστα.
  • 51‘ Δεύτερον ακυρωθέν γκολ για τον Εθνικό, καθώς ο Σκεντεράι κέρδισε τη μπάλα από τον Ρόουζ με φάουλ.
  • 50‘ Ο Πολύζος μπαίνει στην περοοχή του Άρη κερδίζοντας μια κόντρα, όμως βρίσκει τη μπάλα με το χέρι και η φάση σταματάει.
  • 49‘ Φάση για τον Εθνικό. Σέντρα από τον Ζωγραφάκη, κεφαλιά από τον Γεωργούση, η μπάλα καταλήγει άουτ.
  • 48‘ Ο Σαβέριο διεισδύει στην περιοχή, περνάει έναν παίκτη όμως στη συνέχεια χάνει το κοντρόλ.
  • 46‘ Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο.

Το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Άρη είναι ο Ρόμπιν Κουάισον και το Inaris αναλύει το γιατί ο Σουηδός είναι ο ιδανικός παρτενέρ του Μορόν.

Ο Άρης προηγείται στο ημίχρονο του αγώνα (0-1), με σκόρερ τον Νταρίντα. Οι «Κιτρινόμαυροι» υπερτερούν μεν, όμως δεν έχουν την ευχέρεια να επαναπαυθούν. Το εκτεταμένο ροτέισον ήταν δεδομένο πως θα επηρεάσει την ομάδα, οπότε δεν μας εκπλήσσει το γεγονός πως στο παιχνίδι μοιάζει κάπως ασύνδετη.

• 45‘ Λήξη του ημιχρόνου.
  • 44′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Άρης μπήκε στην περιοχή με τον Μοντόγια, ο οποίος έσπασε τη μπάλα στον Νταρίντα, με τον Τσέχο να κάνει την προβολή και τη μπάλα να καταλήγει για λίγο άουτ.
  • 42‘ Σουτ εκτός περιοχής από τον Σαβέριο, η μπάλα κάπου έχει βρει και βγαίνει κόρνερ.
  • 40‘ Θέατρο από τον Γεωργούση μέσα στην περιοχή του Άρη, ο Κατοίκος δεν δίνει – ευτυχώς – παράβαση, αλλά ούτε και κίτρινη κάρτα.
  • 38Κόρνερ για τον Εθνικό
  • 38‘ Μεγάλο λάθος από τον Κουέστα, το οποίο ευτυχώς δεν κόστισε στην ομάδα. Ο τερματοφύλακας του Άρη έκανε λάθος πάσα, δίνοντας τη μπάλα στον αντίπαλο επιθετικό και δίνοντας του την ευκαιρία να σουτάρει. Ο Ισπανός κατάφερε να διορθώσει το λάθος του, καθώς απέκρουσε το τετ-α-τετ.
  • 37‘ Ο Φετφατζίδης πήρε μια προσπάθεια πάνω του κι επιχείρησε να σουτάρει, όμως η μπάλα σταμάτησε στα σώματα.
  • 31ΓΚΟΛ! Ο Ντιαντί σούταρε από τα όρια της περιοχής, ο Κουμπούλα απέκρουσε με αστάθεια και ο Νταρίντα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 0-1!
  • 28Προκλητική απόφαση από τον Κατοίκο, που δεν έδωσε φάουλ σε ξεκάθαρο τράβηγμα πάνω στον Φετφατζίδη έξω από την περιοχή. Στη συνέχεια τη φάσης ο Εθνικός σκόραρε, όμως υπήρχε οφσάιντ.
  • 26′ Κόρνερ για τον Άρη. Εκτέλεση με πάσα, σέντραρε ο Φετφατζίδης, όμως ο Μπράμπετς κάνει φάουλ στον Κούμπουλα και η φάση σταμάτησε.
  • 25′ Απαντά αμέσως ο Εθνικός, με τον Ερέρα να πατά περιοχή και να επιχειρεί ένα διαγώνιο πλασέ, το οποίο κατέληξε άουτ.
  • 24′ Πρώτη φάση για τον Άρη με ένα πλάγιο σουτ του Ζαμόρα, που απέκρουσε ο Κούμπουλα.

Ο Άρης είναι αρκετά κινητικός, όμως δυσκολεύεται να πατήσει περιοχή.

• 19′ Πρώτη κάρτα στο παιχνίδι! Ο Μαλάι δέχθηκε την κίτρινη κάρτα για ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ντιαντί.
  • 15′ Χωρίς γκολ το πρώτο τέταρτο του αγώνα

Ο Άρης επιλέγει να αμύνεται σχετικά χαμηλά, όταν ο αντίπαλος κάνει build up.

Με αντεπιθέσεις προσπαθεί να απειλήσει ο Εθνικός.

Ο Φετφατζίδης είναι συνήθως ο παίκτης που παίρνει τη μπάλα για να τη μεταφέρει στο επιθετικό τρίτο.

Αρκετά τα σκληρά μαρκαρίσματα από τον Εθνικό Πειραιώς στα πρώτα λεπτά.

• 06′ Εκτελεί ο Φετφατζίδης, η μπάλα βρίσκει στα σώματα.
  • 05′ Ο Ντιαντί κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή του Εθνικού. Μπορεί να απειλήσει ο Άρης.

Μετά από αρκετό καιρό βλέπουμε ξανά τον Νταρίντα σε ρόλο καθαρά Box-to-Box

• 01′ Έναρξη του αγώνα

Μικρή αναμονή για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, σύντομα η έναρξη.

Πληροφορίες

Άλκης Καμπανός και Κώστας Κατσούλης δεν ξεχάστηκαν από τις δύο ομάδες.

Η ενδεκάδα του Εθνικού: Κούμπουλα, Χριστογιάννης, Ζωγραφάκης, Τσατσαρής, Χατζηκυριάκος, Μαλάι, Σκεντεράι, Πολύζος, Γεωργούσης, Ερέρα, Αντωνίου

• Ο Άκης Μάντζιο επέλεξε να κάνει εκτεταμένο ροτέισον, ξεκουράζοντας 8 από τους 11 βασικούς του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Η ενδεκάδα του Άρη (4-2-3-1): Κουέστα – Μοντόγια, Μπράμπετς, Ρόουζ, Χουάνκαρ – Ζουλ, Νταρίντα – Σαβέριο, Φετφατζίδης, Ντιαντί – Ζαμόρα.

Σε καλή κατάσταση φαίνεται ο αγωνιστικός χώρος του «Ελ Πάσο».

• Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Κωνσταντίνος Κατοίκος
  • Η αναμέτρηση θα πραγματοποιηθεί στην Καλλιθέα και το γήπεδο «Γρηγόριος Λαμπράκης», στις 15:00

Ο Άρης έρχεται από νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακός (2-1), ενώ στη συνέχεια αγωνίζεται κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ο Εθνικός ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής την Κυριακή (21/09), με ισοπαλία στην έδρα της Νέας Ιωνίας (1-1).